Aromaterapie

18.06.2023

Aromaterapie jakožto jeden ze směrů alternativní medicíny, užívá éterické oleje vybraných rostlin, aby posilovala rovnováhu a harmonii organismu po fyzické i psychické stránce. Blahodárný účinek těchto olejů může být důsledkem jejich působení na hormony a jiné chemické látky, které zprostředkovávají přenos informací v těle i mozku. Aromaterapie doslova znamená "léčbu pomocí vůní". Je složena ze dvou slov aroma – vůně a terapie – léčba.

Nejkvalitnější oleje se prodávají v tmavých lahvičkách se štítkem, na němž je napsáno i latinské jméno rostliny a uveden návod k použití. Koupené oleje se mají uchovávat na chladném místě v dobře uzavřených lahvičkách. Při nákupu dbejte vždy, aby byl olej či směs olejů 100% přírodní!

Oleje se dají použít při inhalaci, koupeli, aromamasáži, v sauně. 

Éterické nebo též esenciální oleje se získávají nejčastěji destilací, při které se za určité teploty a tlaku uvolňují silice z léčivých rostlin. Průměrně je k získání jednoho mililitru oleje potřeba jeden kilogram rostliny (například u máty), u vzácných olejů to může být pro 1 ml až několik kilogramů okvětních plátků (například u růží). Tento poměr už sám naznačuje, že získaný olej v lahvičce v sobě ukrývá koncentrovanou sílu velkého množství byliny. Proto až na výjimky, jako je například levandule nebo tea tree, nelze používat éterické oleje přímo na pokožku. Při jejich použití je vždy pečlivě řeďte podle návodu v nosném rostlinném oleji, neutrálním hydrofilním či koupelovém oleji, nebo v jiném tuku, alkoholu, medu či smetaně. 

Kontraindikace

Některé oleje například napomáhají ke zklidnění a snižují krevní tlak, a nejsou proto vhodné pro uživatele s nízkým tlakem (levandule, majoránka, aj.). Naopak jiné oleje podporují proudění krve a energie, pomáhají proto při nízkém krevním tlaku, a nejsou tedy vhodné pro uživatele s vysokým krevním tlakem (rozmarýn, skořice, tymián, aj.). Při ledvinových potížích nepoužívejte jalovec, kmín a santal. Kontraindikací může být kromě dalších i fototoxicita oleje, kdy se po nanesení směsi (nejčastěji s citrusy) nedoporučuje vystavovat pokožku přímému slunci. Fototoxické éterické oleje jsou angelika, litsea, třezalka, bergamot, grapefruit, citron a limetka. Fotosenzitivní také může být mandarinka nebo pomeranč.

Varování - Vyvarujte se vysokých koncentrací silic, ty mohou způsobit bolesti hlavy a pocit na zvracení.  Během prvních dvaceti týdnů těhotenství se nesmí užívat tyto oleje: bazalkový, cedrový, cypřišový, myrthový, niaouli, rozmarýnový, šalvějový. Během celého těhotenství neužívejte: andělikový, anýzový, citronelový, dobromyslový, estragonový, fenyklový, hřebíčkový, jalovcový, kafrový, kmínový, polejový, saturejkový, skořicový, yzopový, z muškátového oříšku. Toto varování je uváděno na lahvičce.

Při míchání vlastních směsí, ať už do masážních olejů nebo inhalačních směsí, se řiďte uvedenými kontraindikacemi, které výrobce musí u éterických olejů vždy uvádět.

Vytvořte si webové stránky zdarma!