Psychologie barev - testy
Roscharchův barvový test
Tvoří jej deset skvrn, vytvořených kapkou černého nebo barevného inkoustu na bílém papíře. Testovaná osoba hovoří o tom, co mu jednotlivé skvrny připomínají. Racionálněji založení lidé si všímají nejdříve tvaru skvrn, ty s emotivním založením pak zajímají nejdříve barvy.
Pfisterův barevný pyramidový test
Nejedná se u něj pouze o volbu barev, ale také o jejich uspořádání do tvaru pyramidy. Testovaný člověk musí vytvořit z čtverečků ve 14 barevných odstínech šest pyramid: tři z barev podle jeho názorů hezkých a tři z těch, které se mu nelíbí.
KTC (kvinterncolor)
Test vyvinutý českým arteterapeutem Milanem Kyzourem požaduje po testované osobě, aby na papír o velikosti A5 namalovala pastelkami pět barevných skvrn o velikosti dvoukoruny. Ty pak očísluje v pořadí, v jakém je namalovala. Test vypovídá o komunikačních vzrocích, emocích, vztazích s rodiči.
Lüscherův barvový test
Testovaná osoba řadí barvy vedle sebe od té, která na ni působí nejpříjemněji po tu, která se mu líbí nejméně. Nezáleží přitom pouze na pořadí jednotlivých barev, ale také na jejich vzájemném vztahu a kombinacích. Protože nelze vždy jednoznačně určit, jestli získaný výsledek skutečně odráží skutečný obraz testovaného člověka anebo pouze jeho momentální rozpoložení, používá se v klinické praxi tzv. "velký Lüscher". Ten je složen ze sedmi barevných tabulek s třiasedmdesáti barevnými poli, sestavenými z pětadvaceti barev. Testovaná osoba musí provést celkem čtyřiačtyřicet voleb.